Raptem kilka dni temu było można świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu należałoby nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do ogromnego problemu, pojawiającego się w obrębie całego kraju. Mowa tu definitywnie o smogu, który może być dla dużej części społeczeństwa naprawdę niezwykle niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy niestety w każdy dzień, oczywiście mają do czynienia z rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już bez mała rok. Z pewnością warto regularnie wyjaśniać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.

Raptem w kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Trzeba przede wszystkim orientować się, że aktualnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił też problem smogu. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego wspomniał ponadto, że większość smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w domach. Uznał, że jeśli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK też podłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Wyrabiana przez tę spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak oświadczył Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi również tego, że kłopot ze smogiem i z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Plaga koronawirusa zaczęła panować w krajach o szczególnie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.

W kwestii smogu bezspornie należy także być świadomym tego, co w praktyce jest decydującą tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niebezpiecznych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wszystkich aspektów jest nieopisanie istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz